Polska i Korea mają najgorszą geografię na świecie!USA porzucą Europę w razie… ( cotamnaswiecie )

Polska może wygrać na swojej pozycji w dwóch scenariuszach:
1. Wojna (ekonomiczna lub militarna) w której Rosja sprzymierza się z Chinami, ale Amerykanie wygrywają zdecydowaną przewagą
2. Pokój i rywalizacja mocarstw na poziomie handlowym (sytuacja w której Chiny i Stany zabiegają o kontrolę naszych lotnisk, portów)

Pan Bartosiak często mówił o opcji nr 2. Niestety, żadne sensowne oferty ze strony Chin nie spłynęły, lub Polacy postawili na gwarancje militarne Stanów pomimo ofert biznesowych (raczej to pierwsze).
Opcja nr 1 wydaje się mało prawdopodobna. Armia rosyjska mimo reform wydaje się technologicznie zacofana, armia chińska nie mierzyła się jeszcze z żadnym wrogiem i wydaje się mocno defensywna. Mimo to, nie widzę jak Stany miałyby rozgromić tych dwóch przeciwników, nie mają dostatecznej przewagi nad choćby jednym z nich.

Spośród różnych czarnych scenariuszy spodziewam się tego, że Polska wyląduje na granicy stref wpływów, czy to po stronie zachodniej, czy wschodniej, nowej żelaznej kurtyny. I skończy jak Białoruś – kraj bez własnej produkcji, przemysłu, know-how, i kraj z którym/poprzez który nikt nie chce handlować, bo leży na krańcu świata. Dodatkowo brak zainteresowania rubieżami lokalnego hegemona.